X

195/ас-24

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
14.03.2024
Дата надходження документа: 
14.03.2024
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
14.03.2024
195/ас-24
Про розгляд питання щодо допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.09.2023 № 94/зп-23, Регульського Дениса Володимировича

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Михайла БОГОНОСА,

членів Комісії: Надії КОБЕЦЬКОЇ, Галини ШЕВЧУК (доповідач),

розглянувши питання допуску кандидатів до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, Регульського Дениса Володимировича,

встановила:

Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення – 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ – 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ – 67 (далі – Конкурс).

Згідно з пунктом 5 зазначеного рішення питання допуску до участі в Конкурсі на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах вирішуються колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Особливості проведення Комісією Конкурсу на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду визначено статтею 79-3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон).

Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.

Відповідно до Умов проведення Конкурсу, затверджених рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:

1) у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи;

2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.

У визначений строк до Комісії із заявою про участь у Конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання звернувся Регульський Денис Володимирович.

Перевіривши подані кандидатом документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.

Згідно з частиною першою статті 69 Закону на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:

1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;

2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;

3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років;

4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 цієї частини, щонайменше сім років.

Регульський Д.В. у своїй заяві просив допустити його до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини першої статті 28 Закону, оскільки вона має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років.

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції станом на час подання заяви про участь у конкурсі, далі – Положення), досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, підтверджується копією свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю, копією витягу з реєстру адвокатів та документами:

1) договорами, ордерами або іншими документами, що посвідчували повноваження адвоката на надання правової допомоги під час здійснення ним професійної діяльності;

2) деклараціями про доходи від професійної діяльності для самозайнятої особи або фізичної особи-підприємця;

3) довідками з місця роботи, про заробітну плату, трудовою книжкою – для осіб, що здійснюють адвокатську діяльність у складі юридичної особи чи адвокатського об’єднання;

4) документами про доходи за період здійснення професійної діяльності адвоката;

5) належним чином засвідченими копіями судових рішень та інших процесуальних документів, які у сукупності дозволяють встановити участь адвоката у справі (провадженні);

6) іншими документами, поданими відповідно до умов проведення конкурсу.

Зі змісту наведених нормативних положень випливає, що кандидат на посаду судді, який виявив намір взяти участь в Конкурсі, зобов’язаний надати Комісії, з-поміж іншого, такий пакет документів, який би містив достовірну і вичерпну інформацію про досвід (стаж) своєї професійної діяльності, на основі якого Комісія змогла б упевнитись у тому, що кандидат дійсно відповідає вимогам, встановленим пунктом 3 частини першої статті 28 Закону, без необхідності додаткового з’ясування (підтвердження, співставлення) наданої інформації чи пошуку нової.

При цьому підтвердженню підлягає саме практичний семирічний досвід щодо представництва в суді (захисту від кримінального обвинувачення), про що могли б свідчити копії процесуальних документів суду, копії процесуальних звернень адвоката до суду з реєстраційною відміткою суду. Ордери чи довіреності про повноваження на представництво інтересів в суді для підтвердження такого досвіду мають бути підкріплені документами щодо фактичної реалізації таких повноважень (аналогічна правова позиція міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі № 800/653/16).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного згідно із Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України (частина перша статті 12 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Таким чином, статус адвоката підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю.

Кандидат Регульський Д.В. зазначеної вимоги не виконав, копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, витягу з реєстру адвокатів, а також судових рішень або інших документів (журнали судових засідань, судові повістки тощо, договори, ордери), які підтверджували б його участь у здійсненні представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, не надав.  

Для підтвердження досвіду своєї професійної діяльності  адвоката упродовж 7 років кандидатом надано лише копію трудової книжки, з якої неслідує, що він здійснював адвокатську діяльність у складі юридичної особи чи адвокатського об’єднання.

В анкеті кандидата на посаду судді Регульський Д.В. зазначив, що в нього наявний досвід роботи професійної діяльності щодо здійснення представництва в національних судах та/або захисту від кримінального обвинувачення, зокрема у період з 18 червня 2013 року до 03 листопада 2014 року з посиланням на вирок Суворовського районного суду м. Одеси від 03 листопада 2014 року у справі № 523/9193/13-к, з 14 серпня 2017 року до 24 листопада 2020 року з посиланням на ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 24 листопада 2020 року у справі № 521/12902/17, з 01 серпня 2017 року до 05 жовтня 2022 року з посиланням на вирок Київського районного суду м. Одеси від 05 жовтня 2022 року у справі № 654/1153/17, з 24 червня 2021 року до 10 серпня 2023 року з посиланням на вирок Приморського районного суду м. Одеси від 10 серпня 2023 року у справі № 522/11877/21.

Комісія не бере до уваги посилання на реквізити справ, зазначених в пункті 6.7 розділу 6 Анкети кандидата на посаду судді, враховуючи неподання кандидатом документа, який підтверджує наявність у кандидата статусу адвоката та посвідчує факт набуття ним права як адвоката на здійснення незалежної професійної діяльності щодо захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Зазначена обставина свідчить про недотримання кандидатом вимог пункту 4.2 розділу IV Положення.

08 березня 2024 року Регульський Д.В. електронною поштою звернувся до Комісії з проханням долучити до поданих ним раніше документів копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю від 22 грудня 2006 року № 1522, довідки Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області, почесних грамот за 2015 рік та недатованої, а також подяк за 2011, 2013, 2020, 2021 роки, обґрунтовуючи недолучення цих документів станом на день подання ним заяви про допуск до участі в Конкурсі (28 грудня 2023 року) технічною помилкою на сервері  відповідного електронного кабінету.

Водночас, як передбачено частинами другою та третьою статті 79 Закону для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про його оголошення, розміщує (оприлюднює) відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та офіційному веб-порталі судової влади України. У рішенні про оголошення конкурсу зазначаються найменування судів, де є вакантні посади суддів, кількість таких посад, умови проведення конкурсу, дата, час і місце його проведення.

Умовами проведення Конкурсу, затвердженими рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 визначено строк подання документів для участі в Конкурсі – з 15 грудня 2023 року до 31 грудня 2023 року (включно).

Комісія зауважує, що визначений строк подачі документів є присічним та незалежно від причин його пропуску не може бути поновлений.

До того ж рішенням Комісії від 07 грудня 2023 року № 163/зп-23 визначено електронну форму направлення документів для участі в конкурсі, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, та передбачено подання документів через офіційний вебсайт Комісії (ksk.vkksu.gov.ua).

Отже, Комісія не бере до уваги документи, додатково подані Регульським Д.В. після 31 грудня 2023 року, та зазначає, що у строк та спосіб, встановлений Комісією, кандидатом не подано документів на підтвердження статусу адвоката та підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення.

З урахуванням викладеного Комісія дійшла висновку, що зазначене порушення відповідно до Закону, Положення та Умов проведення конкурсу є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.

Керуючись статтями 79-3, 83, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

відмовити Регульському Денису Володимировичу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23.

Головуючий                                                                               Михайло БОГОНІС

Члени Комісії:                                                                           Надія КОБЕЦЬКА

                                                                                                   Галина ШЕВЧУК