Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Руслана СИДОРОВИЧА,
членів Комісії: Людмили ВОЛКОВОЇ (доповідач), Романа КИДИСЮКА,
розглянувши питання допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, Нікітіна Дмитра Олександровича,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення – 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ – 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ – 67 (далі – Конкурс).
Згідно з пунктом 5 зазначеного рішення питання допуску до участі у Конкурсі на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах вирішуються колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Згідно з пунктом 57 розділу ХII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України завершує конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошений рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, за правилами, які діють після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри».
Особливості проведення Комісією Конкурсу визначено статтею 79-3 Закону.
Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.
У визначений строк до Комісії із заявою про участь у Конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання звернувся Нікітін Д.О.
Перевіривши подані кандидатом документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.
Нікітін Д.О. у своїй заяві просив допустити його до участі в Конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 3 частини першої статті 28 Закону, оскільки він має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років.
Відповідно до Умов проведення Конкурсу, затверджених рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, до участі в першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:
1) у порядку та строки, визначені оголошенням, подали всі необхідні документи;
2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
Згідно з підпунктом 13 пункту 3.5.1 Розділу III Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді, затвердженого рішенням Комісії від 02 листопада 2016 року № 141/зп-16 (у редакції станом на день подання заяви), документом, що підтверджує відповідність кандидата на посаду судді окремим вимогам статті 69 Закону є, зокрема, витяг із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або Державний сертифікат про рівень володіння державною мовою.
Рішенням Комісії від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 затверджено текст оголошення про проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів в апеляційних судах. Відповідно до пункту 3 оголошення витяг із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою можна подати до 01 березня 2024 року (включно).
У зв’язку з тим, що Національною комісією зі стандартів державної мови з 19 грудня 2023 року оголошено перерву в проведенні іспитів на рівень володіння державною мовою, яка тривала до 23 січня 2024 року, рішенням Комісії від 22 лютого 2024 року № 64/зп-24 внесено зміни до абзацу другого пункту 3 додатка 3 до рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23), а саме: цифри «01» замінити цифрами «13».
Однією із обов’язкових умов для допуску до першого етапу конкурсу, а саме проходження кваліфікаційного оцінювання, є подання кандидатом витягу із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою у строк до 13 березня 2024 року включно.
У визначений Комісією строк Нікітіним Д.О. не подано витягу із Реєстру державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою або копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою.
На електронну адресу Комісії 18 березня 2024 року надійшло повідомлення від Нікітіна Д.О., в якому зазначено, що чинним законодавством України для кандидатів на посаду судді апеляційного суду не встановлено обов’язку подавати саме державний сертифікат про рівень володіння державною мовою. Натомість Нікітін Д.О. просив урахувати поданий ним до Комісії документ, що засвідчує рівень володіння державною мовою (посвідчення про вільне володіння державною мовою, видане Навчально-науковим професійно-педагогічним інститутом (м. Бахмут) 30 серпня 2019 року), а також атестат про повну загальну середню освіту як документ, який підтверджує вивчення ним української мови як навчального предмета (поданий разом із повідомленням).
Частиною першою статті 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначено перелік осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. До таких осіб, серед іншого, належать судді, які обрані чи призначені відповідно до Конституції України та здійснюють правосуддя на професійній основі (пункт 10).
Відповідно до частини другої статті 9 вказаного Закону володіти державною мовою зобов’язані особи, які претендують на обрання чи призначення на посади, визначені частиною першою цієї статті.
Згідно з частиною другою статті 10 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» рівень володіння державною мовою особами, визначеними пунктами 1, 3, 4, 7, 9, 9-1, 10, 13 частини першої статті 9 цього закону, засвідчується державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до цього закону.
Відповідно до частини четвертої статті 10 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» документ, що засвідчує рівень володіння державною мовою, подається особою до обрання чи призначення на посади, визначені частиною першою статті 9 цього закону.
Таким чином, надані Нікітіним Д.О. посвідчення про вільне володіння державною мовою та атестат про повну загальну середню освіту не є документами, які засвідчують рівень володіння державною мовою відповідно до вимог закону.
Отже, Нікітін Д.О. не подав у строк та спосіб, встановлені Комісією, один із обов’язкових для участі в Конкурсі документів.
Зазначене порушення відповідно до Закону, Положення та Умов проведення Конкурсу є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в Конкурсі на посаду судді апеляційного суду.
Керуючись статтями 79-3, 83, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити Нікітіну Дмитру Олександровичу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23.
Головуючий Руслан СИДОРОВИЧ
Члени Комісії: Людмила ВОЛКОВА
- Роман КИДИСЮК