X

31/дп-23

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
05.09.2023
Дата надходження документа: 
05.09.2023
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
05.09.2023
31/дп-23
Про розгляд повідомлення Козачка М.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею апеляційного суду Житомирської області Трояновською Галиною Сергіївною (нині суддя Житомирського апеляційного суду) у декларації доброчесності судді за 2015–2018 роки

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Гацелюка В.О.,

членів Комісії: Коліуша О.Л., Мельника Р.І.,

розглянувши повідомлення Козачка Миколи Володимировича щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею апеляційного суду Житомирської області Трояновською Галиною Сергіївною (нині суддя Житомирського апеляційного суду) у декларації доброчесності судді за 2015–2018 роки,

встановила:

До Комісії 16 квітня 2019 року надійшло звернення Козачка М.В. щодо перевірки декларацій доброчесності судді апеляційного суду Житомирської області Трояновської Г.С. (нині суддя Житомирського апеляційного суду).

На думку заявника, твердження судді Трояновської Г.С. у пункті 17 декларацій доброчесності судді за 2015, 2016, 2017 та 2018 роки про те, що нею не приймалися одноособово або у колегії суддів рішення, передбачені статтею 3 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», є недостовірними, оскільки під час ухвалення рішення від 26 грудня 2012 року у справі № 0623/2-296/12 колегією суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області (головуючого – судді Миніч Т.І., суддів: Трояновської Г.С., Забродського М.І.) допущено порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, констатованих у рішенні Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) (частина друга статті 3 вказаного закону).

Згідно з протоколом розподілу справ між членами Комісії від 16 квітня 2019 року справу № 31кп-42/19 розподілено члену Комісії Заріцькій А.О.

01 червня 2023 року сформовано повноважний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Відповідно до рішення Комісії від 20 липня 2023 року № 33/зп-23 здійснено повторний автоматизований розподіл між членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України 45 справ за інформацією, що може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) відомостей, поданих суддею в декларації родинних зв’язків, та тверджень судді в декларації доброчесності.

Згідно з протоколом повторного розподілу між членами Комісії від 21 липня 2023 року справу № 31кп-42/19 за повідомленням Козачка М.В. щодо інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею апеляційного суду Житомирської області Трояновською Г.С. (нині суддя Житомирського апеляційного суду) у декларації доброчесності судді за 2015–2018 роки, розподілено члену Комісії Гацелюку В.О.

Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Гацелюка В.О., проаналізувавши декларації доброчесності судді Трояновської Г.С. за 2015–2018 роки, письмові пояснення судді, інформацію, яка міститься в суддівському досьє, Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії встановила таке.

Відповідно до частини першої статті 62 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) суддя зобов’язаний щорічно до 1 лютого подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України декларацію доброчесності судді за формою, що визначається Комісією.

Форму декларації доброчесності судді затверджено рішенням Комісії від 31 жовтня 2016 року № 137/зп-16 (у редакції рішення Комісії від 24 вересня 2018 року № 205/зп-18).

Декларація доброчесності судді складається з переліку тверджень, правдивість яких суддя повинен задекларувати шляхом їх підтвердження або непідтвердження.

Частинами шостою, сьомою статті 62 Закону передбачено, що в разі одержання інформації, що може свідчити про недостовірність (в тому числі неповноту) тверджень судді в декларації доброчесності, Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить відповідну перевірку. Неподання, несвоєчасне подання декларації доброчесності суддею або декларування в ній завідомо недостовірних (у тому числі неповних) тверджень мають наслідком дисциплінарну відповідальність, встановлену Законом.

Отже, декларація доброчесності судді є одним з інструментів, запроваджених законодавцем, для підвищення довіри до судової системи та підтримання її авторитету на високому рівні. Заповнення декларації доброчесності судді є обов’язком, що покладається на суддю у зв’язку з його статусом, і забезпечується шляхом притягнення судді до дисциплінарної відповідальності у разі підтвердження інформації, яка може свідчити про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень у декларації доброчесності.

У встановленому законом порядку суддя апеляційного суду Житомирської області Трояновська Г.С. (нині суддя Житомирського апеляційного суду) подала декларації доброчесності судді за 2015, 2016, 2017 та 2018 роки. У пункті 17 цих декларацій суддя підтвердила тверджння «Мною не приймалися одноособово або у складі колегії суддів рішення, передбачені статтею 3 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

Частиною другою статті 3 Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» передбачено, що перевірка проводиться щодо суддів, які одноособово або у колегії суддів розглядали справу або ухвалили рішення з допущенням порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, констатованих у рішенні ЄСПЛ.

Суддя Трояновська Г.С. 19 серпня 2019 року надала пояснення, у яких зазначила таке.

Колегією суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області (головуючого – судді Миніч Т.І., суддів: Трояновської Г.С., Забродського М.І.) 26 грудня 2012 року розглянуто справу № 0623/2-296/12 за апеляційною скаргою Козачка М.В. на рішення Червоноармійського районного суду Житомирської області від 19 листопада 2012 року у справі за позовом Козачка М.В. до ОСОБА_1 про захист честі, гідності, ділової репутації.

Ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 26 грудня 2012 року відхилено апеляційну скаргу Козачка М.В., рішення Червоноармійського районного суду Житомирської області від 19 листопада 2012 року залишено без змін.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 березня 2013 року відмовлено Козачку М.В. у відкритті касаційного провадження.

Суддя зауважує, що в неї відсутня інформація про розгляд вказаної справи ЄСПЛ, крім того у своєму зверненні Козачок М.В. не посилається на те, що звертався до ЄСПЛ.

Твердження заявника, що суддею допущено порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, констатованих у рішеннях ЄСПЛ, Трояновська Г.С. вважає безпідставними.

Також під час перевірки декларацій доброчесності судді встановлено, що в матеріалах суддівського досьє Трояновської Г.С. відсутня інформація про рішення ухваленні суддею Житомирського апеляційного суду Трояновською Г.С., що стали підставою для винесення рішень міжнародними судовими установами та іншими міжнародними організаціями, якими встановлено порушення Україною міжнародно-правових зобов’язань.

Згідно з частиною п’ятою статті 62 Закону за відсутності доказів іншого твердження судді у декларації доброчесності вважаються достовірними.

Відповідно до підпункту 6.5.2 пункту 6.5 розділу VI Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії 13.10.2016 № 81/зп-16, за результатами розгляду питання про недостовірність або неповноту відомостей або тверджень, указаних суддею у декларації родинних зв’язків судді чи декларації доброчесності судді відповідно, на підставі результатів проведення перевірки такої декларації Комісія у складі колегії може ухвалити рішення про непідтвердження інформації про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, вказаних суддею у декларації доброчесності судді.

Отже, Комісія дійшла висновку про непідтвердження інформації щодо недостовірності (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею Трояновською Г.С. у декларації доброчесності судді за 2015–2018 роки.

Ураховуючи викладене, керуючись статтями 62, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», пунктом 6.5.2 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вища кваліфікаційна комісія суддів України

вирішила:

визнати непідтвердженною інформацію, яка міститься у повідомленні Козачка М.В. про недостовірність (у тому числі неповноту) тверджень, указаних суддею апеляційного суду Житомирської області Трояновською Галиною Сергіївною (нині суддя Житомирського апеляційного суду) у декларації доброчесності судді за 2015–2018 роки.

 

 

Головуючий                                                                                  В.О. Гацелюк

Члени Комісії                                                                                О.Л. Коліуш

                                                                                                       Р.І. Мельник