Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:
головуючого – Михайла БОГОНОСА,
членів Комісії: Надії КОБЕЦЬКОЇ (доповідач), Галини ШЕВЧУК,
розглянувши питання допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, Сосули Олександра Олександровича,
встановила:
Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23 (зі змінами, внесеними рішенням Комісії від 14 грудня 2023 року № 171/зп-23) оголошено конкурс на зайняття 550 вакантних посад суддів в апеляційних судах, з яких: в апеляційних судах із розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення – 425; в апеляційних судах із розгляду господарських справ – 58; в апеляційних судах із розгляду адміністративних справ – 67 (далі – Конкурс).
Згідно з пунктом 5 зазначеного рішення питання допуску до участі в Конкурсі вирішуються колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості проведення Комісією Конкурсу визначено статтею 79-3 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон).
Пунктом 1 частини четвертої статті 79-3 Закону передбачено, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду або судді Верховного Суду та формує його досьє.
Відповідно до Умов проведення Конкурсу, затверджених рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23, до участі у першій стадії Конкурсу допускаються особи, які:
1) у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи;
2) на день подання документів відповідають встановленим статтями 28 та 69 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду.
У визначений строк до Комісії із заявою про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання звернувся Сосула Олександр Олександрович.
Перевіривши подані кандидатом документи, заслухавши доповідача, Комісія встановила таке.
Згідно з частиною першою статті 69 Закону на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
Частиною першою статті 28 Закону визначено, що суддею апеляційного суду може бути особа, яка відповідає вимогам до кандидатів на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді, а також відповідає одній із таких вимог:
1) має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;
2) має науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше сім років;
3) має досвід професійної діяльності адвоката, в тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, щонайменше сім років;
4) має сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до вимог, визначених пунктами 1–3 цієї частини, щонайменше сім років.
Сосула О.О. у своїй заяві просив допустити його до участі в конкурсі як особу, яка відповідає вимогам пункту 4 частини першої статті 28 Закону, оскільки він має сукупний стаж роботи відповідно до вимог, визначених пунктами 2 – 3 цієї частини, а саме стаж наукової роботи та досвід професійної діяльності адвоката не менше семи років.
Натомість у процесі аналізу документів, поданих кандидатом, з’ясовано таке.
Сосула О.О. навчався в аспірантурі Львівського національного університету імені Івана Франка за денною (очною) формою навчання. Кандидатом подано копію витягу з наказу Львівського національного університету імені Івана Франка № 33865 від 16 вересня 2016 року про зарахування з 12 вересня 2016 року до аспірантури за денною формою навчання. У наказі зазначено термін закінчення навчання – 11 вересня 2020 року. 26 червня 2021 року Сосула О.О. захистив дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю «Право», що підтверджується дипломом № 001966 від 06 липня 2021 року.
Відповідно до пункту 4 частини сьомої статті 69 Закону стажем наукової роботи є час навчання в аспірантурі чи докторантурі за денною (очною) формою навчання випускників аспірантури, докторантури, за умови публічного захисту дисертації.
Таким чином, до стажу наукової роботи у сфері права Сосули О.О. зараховується час навчання в аспірантурі, що складає 4 роки.
Кандидатом також подано копії кадрових наказів Львівського університету бізнесу та права:
- про прийом на роботу з 01 вересня 2022 року на посаду доцента кафедри міжнародного права на 0,25 ставки (№ 34-ВК від 30 серпня 2022 року);
- про звільнення з 11 листопада 2022 року з посади доцента кафедри міжнародного права за власним бажанням (№ 48-ВК від 17 листопада 2022 року);
- про прийом на роботу з 17 листопада 2022 року на посаду доцента кафедри міжнародного права на повну ставку (№ 49-ВК від 17 листопада 2022 року).
Зазначене, відповідно до пункту 4 частини сьомої статті 69 Закону підтверджує стаж наукової роботи у сфері права на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників у закладі вищої освіти України на момент подачі документів для участі в конкурсі – 1 рік і 3 місяці.
Крім того, кандидатом на підтвердження досвіду професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення, подано копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю від 14 червня 2021 року № 21/2829, виданого на підставі рішення Ради адвокатів Закарпатської області від 13 червня 2021 року № 105, та копії договорів про надання правової допомоги, укладених у 2023 році, ордерів, виданих на ведення судових справ у 2023 році, зроблено посилання на судові рішення у цих судових справах, які підтверджують його досвід представництва в суді у 2023 році.
Водночас період, за який підтверджено стаж адвокатської діяльності, дублює період, за який підтверджено стаж наукової роботи, а тому їх не можна рахувати за сукупний стаж роботи, оскільки це надає необґрунтовану перевагу при застосуванні пункту 4 частини першої статті 28 Закону та суперечить змісту цієї статті, якою визначаються критерії здійснення відповідної професійної діяльності протягом визначеного законом строку (рішення Вищого адміністративного суду України від 20 березня 2017 року у справі № 800/651/16).
Таким чином, сукупний стаж роботи кандидата становить 5 років і 3 місяці.
Отже, Комісією встановлено відсутність відповідного сукупного стажу роботи, що є підставою для відмови в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду.
Керуючись статтями 79-3, 83, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити Сосулі Олександру Олександровичу в допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання та участі в конкурсі на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14 вересня 2023 року № 94/зп-23.
Головуючий Михайло БОГОНІС
Члени Комісії: Надія КОБЕЦЬКА
Галина ШЕВЧУК