X

450/дс-25

Назва документа: 
Рішення
Дата створення документа: 
09.05.2025
Дата надходження документа: 
09.05.2025
Джерело інформації: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Галузь: 
Суддівське врядування
Тип, носій: 
Текстовий документ
Вид документа: 
Рішення
Форма зберігання: 
Паперова
Місце зберігання: 
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
09.05.2025
450/дс-25
Про розгляд питання допуску Гончарова Олександра Михайловича до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії:

головуючого – Сергія ЧУМАКА,

членів Комісії: Андрія ПАСІЧНИКА, Романа САБОДАША (доповідач),

розглянувши питання допуску Гончарова Олександра Михайловича до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24,

встановила:

Відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює перевірку відповідності осіб, які виявили намір стати суддею, установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на основі поданих документів.

Участь у доборі на посаду судді можуть брати особи, які подали необхідні документи, визначені статтею 72  Закону, та відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі (частина друга статті 73 Закону).

Про допуск або про відмову в допуску до участі у доборі на посаду судді Комісія ухвалює вмотивоване рішення (частина четверта статті 73 Закону).

Рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1 800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі – Добір) та затверджено текст відповідного оголошення.

Підпунктом 14.1 пункту 14 Оголошення про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, затвердженого рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 (далі – Оголошення) визначено, що Комісія на основі поданих особою документів здійснює перевірку: дотримання особою визначеного Комісією строку подання документів для участі у доборі на посаду судді; поданих особою документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення; відповідності особи встановленим Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі на посаду судді.

Згідно з підпунктом 14.2 пункту 14 Оголошення до участі у доборі на посаду судді допускаються особи, які: у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи; на день подання заяви та документів відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді місцевого суду.

Відповідно до вимог частини першої статті 69 Закону на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

До Комісії 01 травня 2025 року надійшла заява військовослужбовця Гончарова Олександра Михайловича про участь у Доборі.

Пунктом 2 частини сьомої статті 69 Закону визначено, що стажем професійної діяльності у сфері права є стаж професійної діяльності особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти.

На сторінці «Добір на посаду судді місцевого суду» офіційного вебсайту Комісії розміщено роз’яснення щодо обчислення стажу професійної діяльності у сфері права, в якому розтлумачено в якій спосіб підтверджується наявність відповідного сажу. Зокрема, Комісія вказує на таке.

У справі № 800/562/17 Верховний Суд дійшов висновку, що стажем роботи в галузі права є стаж на посаді, кваліфікаційні вимоги до якої передбачають наявність вищої юридичної освіти із присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня не нижче спеціаліста. Критерієм віднесення стажу роботи до роботи у сфері права Суд визначив виконання особою передбачених посадовою інструкцією обов’язків, пов’язаних із правозастосовною діяльністю, яка полягає у здійсненні систематичного виконання таких функцій як розроблення та/або застосування норм права (постанова Касаційного адміністративного суду від 06 березня 2018 року у справі № 800/562/17 https://reyestr.court.gov.ua/Review/72693760).

У роз’ясненнях Міністерства юстиції України, викладених у листах від 30 вересня 2009 року № 31-32/310, від 04 березня 2014 року № 2755-0-33-14/13.1, зазначено, що до стажу роботи у сфері права зараховується період роботи на посадах з реалізацією повноважень, пов’язаних з правоохоронними, правовиконавчими, правоустановчими функціями. За змістом робота у сфері права передбачає розробку або застосування норм права і має систематичний характер. Це період роботи в органах державної влади (у тому числі судах, органах юстиції, прокуратури), нотаріату, адвокатури, місцевого самоврядування, у профспілкових комітетах та інших громадських організаціях, на підприємствах, в установах, організаціях будь-якої форми власності.

При вирішенні питань щодо віднесення діяльності кандидата до професійної діяльності у сфері права враховуються кваліфікаційні вимоги за відповідною посадою, передбачені посадовою інструкцією, а також загальні відомості з Класифікатора професій ДК 003:2010 (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/va327609-10#Text).

Отже, для того аби набути право на зарахування певного періоду роботи до стажу професійної діяльності у сфері права, кандидат насамперед повинен підтвердити визначеними законодавством документами (відповідним дипломом магістра, спеціаліста чи свідоцтвом про визнання документа про вищу освіту, здобуту за кордоном) наявність у нього вищої юридичної освіти. Лише після здобуття вказаної освіти і за умови працевлаштування за спеціальністю (на посаду, кваліфікаційні вимоги до якої передбачають наявність вищої юридичної освіти, а зміст діяльності (трудова функція) полягає у систематичному виконанні функцій із правотворення чи правозастосування) починається відлік стажу професійної діяльності у сфері права.

Відповідно до наданої Гончаровим О.М. світлокопії диплома Київського національного університету внутрішніх справ (серія МВ № 10040367) кандидат здобув 03 листопада 2009 року вищу юридичну освіту за спеціальністю «Правознавство».

Водночас відповідно до наданого Гончаровим О.М. послужного списку, з дати здобуття вищої освіти у сфері права кандидат перебував на таких посадах: інспектор ІТТ 2 ГУНП в Чернігівській області, інспектор Тренінгового центру ГУНП в Чернігівській області, заступник командира роти ВВ МВС України, командир патрульного взводу спеціального призначення ВВ МВС України, спеціальний співробітник СМЦ НАВС НАВС, оперативний черговий чергової частини ВВ МВС України, оперуповноважений УЗЕ в Чернігівській області ДЗЕ НПУ, оперуповноважений УМВС України в Чернігівській області, оперуповноважений УЗЕ в Чернігівській області ДЗЕ НПУ, інспектор ВПН УКЗ ГУНП в Чернігівській області, начальник сектору ГУНП в Чернігівській області, заступник начальника районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області, інспектор ВДС УОАЗОР ГУНП в Чернігівській області.

При вирішенні питання щодо віднесення діяльності Гончарова О.М. до професійної діяльності у сфері права Комісія не мала можливості врахувати кваліфікаційні вимоги за наведеними вище посадами, оскільки кандидатом не долучено відповідних посадових інструкцій.

Отже, стаж професійної діяльності у сфері права Гончарова О.М. на момент подання до Комісії заяви про участь у Доборі не підтверджено.

Відтак, дослідивши документи, подані Гончаровим О.М., Комісія встановила, що у кандидата відсутній стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років на день подання заяви.

Відповідно до вимог частини третьої статті 73 Закону особи, які не подали всіх необхідних документів та/або подали документи, що не відповідають установленим законом вимогам, а також особи, які згідно з поданими документами не відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі на посаду судді не допускаються.

Підпунктом 60.1 пункту 60 параграфа 7 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (в редакції рішення Комісії від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23 зі змінами), встановлено, що рішення про допуск або про відмову в допуску до конкурсу, добору або кваліфікаційного іспиту Комісія ухвалює у складі колегії.

Ураховуючи викладене, Комісією встановлено, що Гончаров О.М. не відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, визначеним частиною першою статті 69 Закону, що є підставою для відмови у його допуску до участі в Доборі.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору (частина четверта статті 101 Закону).

Керуючись статтями 69, 71, 72, 73, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно

вирішила:

відмовити Гончарову Олександру Михайловичу у допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.

Головуючий                                                                                                  Сергій ЧУМАК

Члени Комісії:                                                                                               Андрій ПАСІЧНИК

                                                                                                                         Роман САБОДАШ