X

Про розгляд питання щодо відкриття дисциплінарної справи стосовно суддів Приморського районного суду міста Одеси Терзі Ігоря Георгійовича, Гаєвої Людмили Вадимівни, Донцова Дениса Юрійовича за зверненням Ідрісова Акіфа Аліджана огли

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
26.01.2016
161/дп-16
Про розгляд питання щодо відкриття дисциплінарної справи стосовно суддів Приморського районного суду міста Одеси Терзі Ігоря Георгійовича, Гаєвої Людмили Вадимівни, Донцова Дениса Юрійовича за зверненням Ідрісова Акіфа Аліджана огли

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі:

головуючого – Патрюка М.В.,

членів Комісії: Бутенка В.І., Весельської Т.Ф., Заріцької А.О., Луцюка П.С., Макарчука М.А., Мішина М.І., Прилипка С.М., Устименко В.Є., Шилової Т.С.,

розглянувши питання про відкриття дисциплінарної справи стосовно суддів Приморського районного суду міста Одеси Терзі Ігоря Георгійовича, Гаєвої Людмили Вадимівни, Донцова Дениса Юрійовича за зверненням Ідрісова Акіфа Аліджана огли,

встановила:

У грудні 2014 року до Комісії надійшло звернення Ідрісова А А. щодо дій суддів Приморського районного суду міста Одеси Терзі І.Г., Гаєвої Л.В., Донцова Д.Ю., які можуть мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді з підстав, передбачених частиною першою статті 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції від 07 липня 2010 року), а саме: невжиття суддями заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом.

Зі змісту звернення вбачається, що у провадженні суддів перебуває справа № 22/1708/14-к. Суддями не вживається заходів щодо розгляду справи протягом строку, встановленого законом. Судові засідання щоразу безпідставно відкладаються без поважних причин.

16 квітня 2014 року обвинувальний акт розглянуто колегією у складі головуючого Крикливого О.М. та суддів Гончарова Р.В., Луняченка О.А.

Однак з 01 липня 2014 року справа розглядається колегією у складі головуючого Терзі І.О. та суддів Гаєвої Л.В., Донцова Д.Ю.

3 16 квітня 2014 року не відбулось жодного судового засідання.

На заяву потерпілого ОСОБА_1 від 28 листопада 2014 року щодо прискорення розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення за результатами розгляду суд жодним чином не реагує.

Посилаючись на вказані обставини, заявник просить провести перевірку та вжити заходів дисциплінарного впливу стосовно судді.

27 листопада 2015 року на адресу Комісії надійшла заява ІНФОРМАЦІЯ_1 Ідрісова А.А. про відклик поданої скарги.

Однак відповідно до підпункту 14.2.9 пункту 14.2 розділу XIV Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 08 червня 2011 року № 1802/зп-11, викладеного у новій редакції згідно з рішенням Комісії від 03 квітня 2015 року № 13/зп-15, відкликання або відмова заявника від скарги (заяви) не може бути підставою для припинення дисциплінарного провадження, якщо скаргу (заяву) зареєстровано в Комісії.

Відповідно до статті 86 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» членом Комісії проведено перевірку викладених у зверненні даних.

Розглянувши висновок члена Комісії та зібрані в процесі перевірки матеріали, заслухавши доповідача, Комісія дійшла висновку, що у відкритті дисциплінарної справи необхідно відмовити з таких підстав.

Установлено, що 16 липня 2014 року автоматизованою системою документообігу суду визначено для розгляду обвинувального акту з додатками стосовно ОСОБА_2, обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 289 КК України, колегію суддів у складі головуючого Терзі І.Г. та суддів Гаєвої Л.В., Донцова Д.Ю.

17 липня 2014 року обвинувальний акт призначено до підготовчого судового засідання на 21 липня 2014 року.

01 серпня 2014 року судом призначено розгляд кримінального провадження.

Судові засідання призначались на 08 серпня, 19 вересня, 08 жовтня, 03 листопада, 04, 25 грудня 2014 року, 06, 23, 26 лютого, 27 березня, 22 квітня, 26 травня, 19 червня, 08 липня, 10 вересня, 06, 22 жовтня, 10 листопада, 03 грудня 2015 року.

Судові засідання неодноразово відкладались з різних причин, зокрема через зайнятість представника потерпілого в іншому провадженні.

03 грудня 2015 року у справі призначено комісійну судово-медичну експертизу.

Із письмових пояснень суддів вбачається, що посилання заявника на неневжиття суддями заходів щодо розгляду справи не відповідає дійсності.

Судом вживається заходів щодо розгляду справи хоча б у розумні терміни, відповідно до статті 318 КПК України.

Судом допитано свідків, досліджено письмові докази та матеріали, які характеризують особистість обвинуваченого.

Завданням кримінального провадження відповідно до статті 2 КПК є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду та інше.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до частини другої статті 126 Конституції України заборонено вплив на суддів у будь-який спосіб при здійсненні ними правосуддя.

Згідно зі статями 6, 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Ураховуючи те, що провадження у справі триває, остаточне рішення судом не ухвалено, що виключає будь-яке втручання в діяльність судді під час відправлення правосуддя, а також непідтвердження перевіркою доводів звернення та зміну ставлення заявника до поданої скарги, оскільки в діях суддів Терзі І.Г., Гаєвої Л.В., Донцова Д.Ю. не вбачається ознак дисциплінарного проступку, передбаченого статтею 83 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», підстави для відкриття дисциплінарної справи стосовно них відсутні.

Керуючись статтями 83-86, 91, 97 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції від 07 липня 2010 року), Комісія

вирішила:

відмовити у відкритті дисциплінарної справи стосовно суддів Приморського районного суду міста Одеси Терзі Ігоря Георгійовича, Гаєвої Людмили Вадимівни, Донцова Дениса Юрійовича за зверненням Ідрісова Акіфа Аліджана огли.

Головуючий                                                                                                          М.В. Патрюк

Члени Комісії:                                                                                                       В.І. Бутенко

                                                                                                                               Т.Ф. Весельська

                                                                                                                               А.О. Заріцька

                                                                                                                               П.С. Луцюк

                                                                                                                               М.А. Макарчук

                                                                                                                               М.І. Мішин

                                                                                                                               С.М. Прилипко

                                                                                                                               В.Є. Устименко

                                                                                                                               Т.С. Шилова