X

Про відрядження суддів до Київського районного суду міста Харкова

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Рішення
03.04.2024
13/пс-24
Про відрядження суддів до Київського районного суду міста Харкова

Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі Другої палати:

головуючого – Сидоровича Р.М.,

членів Комісії: Волкової Л.М., Духа Я.М. (доповідач), Кидисюка Р.А., Коліуша О.Л., Омельяна О.С., Сабодаша Р.Б., Чумака С.Ю.,

за участі:

судді Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кононенко Т.О.,

розглянувши питання про відрядження суддів до Київського районного суду міста Харкова,

встановила:

До Вищої кваліфікаційної комісії суддів України надійшло повідомлення Державної судової адміністрації України (далі – ДСА України) від 06.02.2024 № 8-3688/24 про необхідність розгляду питання щодо відрядження чотирьох суддів до Київського районного суду міста Харкова у зв’язку з виявленням надмірного судового навантаження у цьому суді.

У повідомленні зазначено, що рішенням Вищої ради правосуддя від 24.08.2023 № 852/0/15-23 у Київському районному суді міста Харкова визначено 20 посад суддів. Фактично перебувають на посадах 14 суддів, з яких п’ятеро суддів відряджено з інших судів того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя. Двоє суддів не здійснюють правосуддя у зв’язку з закінченням повноважень та відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

За інформацією ДСА України, нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ, що надійшли до місцевих загальних судів, за даними звітності за 2023 рік, становить у середньому по Україні 399 днів для кожного повноважного судді, тоді як для Київського районного суду міста Харкова цей показник становить 530 днів.

Відповідно до інформації, долученої до повідомлення ДСА України від 29.01.2024 № 8-2966/24, щодо показників часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних та місцевих судів за 2023 рік, до Київського районного суду міста Харкова за вказаний період надійшло 20 538 справ та матеріалів, для розгляду яких визначено 50 885 годин. За умови відрядження до Київського районного суду міста Харкова одного судді нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ, що надійшли, становитиме 489 днів, двох суддів – 454 дні, трьох – 424 дні, чотирьох – 398 днів.

ДСА України вважає, що вирішення питання надмірного навантаження у Київському районному суді міста Харкова можливе за умови відрядження до цього суду чотирьох суддів.

Автоматизованою системою розподілу доповідачем у справі визначено члена Комісії Духа Я.М.

Згідно з пунктом 2 розділу III Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24.01.2017 № 54/0/15-17 (далі – Порядок), 12.03.2024 на офіційному вебсайті Комісії повторно розміщено оголошення про розгляд питання щодо внесення подання про відрядження (тимчасове переведення) чотирьох суддів до Київського районного суду міста Харкова для здійснення правосуддя. В оголошенні, крім іншого, зазначено про необхідність подання згоди на відрядження протягом 7 днів з дня його оприлюднення. Цей строк закінчився 19.03.2024.

Упродовж встановленого строку до Комісії надійшла згода на відрядження від судді Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кононенко Тетяни Олександрівни.

Заслухавши доповідача, пояснення судді Кононенко Т.О., яка прибула для участі в засіданні Комісії, проаналізувавши матеріали щодо відрядження суддів до Київського районного суду міста Харкова, Комісія встановила таке.

Відповідно до частини другої статті 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VII (далі – Закон) та пункту 6 розділу III Порядку Комісія звернулась із запитами про надання інформації до ДСА України та суду, в якому працює суддя, що надала згоду на відрядження до Київського районного суду міста Харкова.

Кононенко Т.О. Указом Президента України від 24.04.2012 № 286/2012 призначено на посаду судді Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області. Рішеннями Вищої ради правосуддя від 03.12.2020 № 3373/0/15-20 та від 09.09.2021 № 1954/0/15-21 її було відряджено до Московського районного суду міста Харкова строком на один рік. Окрім того, суддю Кононенко Т.О. відряджено до Московського районного суду міста Харкова строком на один рік відповідно до рішення Голови Верховного Суду від 29.11.2022 № 538/0/149-22.

Згідно з довідкою Московського районного суду міста Харкова суддею Кононенко Т.О. упродовж 2023 року розглянуто 54 кримінальні справи, 420 цивільних справ, 2 адміністративні справи та 222 справи про адміністративні правопорушення.

За інформацією ДСА України, нормативний час, потрібний суддям для розгляду справ, що надійшли до місцевих загальних судів, за даними звітності за 2023 рік, для Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області становить 460 днів. У разі відрядження одного судді з Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області рівень навантаження у ньому збільшиться до 493 днів.

Відповідно до довідки, долученої до згоди судді Кононенко Т.О., у провадженні 15 суддів, які здійснюють правосуддя в Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області, перебувають 619 кримінальних проваджень, 2 003 цивільні справи, 26 адміністративних справ та 388 справ про адміністративні правопорушення.

За інформацією Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, станом на 20.03.2024 у провадженні судді Кононенко Т.О. перебуває 70 справ про адміністративні правопорушення, у 2-х справах вона входить до складу колегії та не має у провадженні справ, у яких до обвинувачених застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

До Комісії 01.04.2024 надійшов лист голови Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області (№ 01-32/14/2024), у якому останній просить врахувати, що на зборах суддів Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області 01.04.2024 не було висловлено заперечень щодо відрядження судді Кононенко Т.О.

Голова суду також зазначає, що у провадженні судді Кононенко Т.О. перебувають справи з індексом «3», які не потребують тривалого розгляду. Стосовно участі судді Кононенко Т.О. у складі колегії повідомляє, що розгляд вказаних справ ще не розпочато, призначено підготовче судове засідання та запасного суддю.

 

Відрядження судді Кононенко Т.О. до Київського районного суду міста Харкова не спричинить суттєве збільшення судового навантаження, не вплине на здійснення правосуддя та не буде підставою звернення голови суду до ДСА України із заявою про відрядження суддів до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, натомість дасть змогу врегулювати навантаження в Київському районному суді міста Харкова.

Частиною першою статті 55 Закону передбачено, що у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя.

Приписами абзаців першого та другого частини другої статті 55 Закону унормовано тривалість строку відрядження та передбачено, що відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється на строк, що визначається Вищою радою правосуддя, але не більше ніж на один рік, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Якщо обставини, що були підставою відрядження судді, продовжують існувати, за зверненням голови суду, до якого суддя відряджений, та за згодою такого судді Вища рада правосуддя продовжує строк відрядження, але не більше ніж на один рік. Загальний строк відрядження не може перевищувати два роки.

На період відсутності повноважних складів Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України деякі особливості процедури відрядження та обчислення строків відрядження врегульовано пунктом 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.

Зокрема, згідно з підпунктом 2 пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, визначеного статтею 131 Конституції України, Голова Верховного Суду або особа, яка виконує повноваження Голови Верховного Суду, здійснює такі повноваження: приймає рішення про відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації та про дострокове закінчення відрядження судді. У період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України такі рішення приймаються без подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Положення абзацу другого частини другої статті 55 цього Закону щодо граничного строку відрядження судді не застосовуються.

Відповідно до пункту 10 Розділу III Порядку при розгляді питання щодо відрядження судді у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя або виявленням надмірного рівня судового навантаження Вищою кваліфікаційною комісією суддів України враховуються такі критерії: якість розгляду справ суддею, стаж роботи на посаді судді, інформація про стан здійснення правосуддя в суді, в якому суддя обіймає штатну посаду.

Комісією можуть бути враховані й інші обставини, встановлені під час розгляду питання відрядження судді.

Абзацом другим пункту 11 розділу ІІІ Порядку встановлено, що у разі якщо Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає рішення про залишення без розгляду та повернення до Державної судової адміністрації України повідомлення про необхідність розгляду питання щодо відрядження судді у разі відсутності суддів, які виявили бажання бути відрядженими до іншого суду.

Таким чином, повідомлення ДСА України від 06.02.2024 № 8-3688/24 в частині відрядження трьох суддів до Київського районного суду міста Харкова підлягає залишенню без розгляду.

Заслухавши доповідача, дослідивши наявні в розпорядженні Комісії матеріали, стаж роботи на посаді судді, якість розгляду суддею справ, а також обставини, встановлені під час розгляду питання щодо відрядження судді, Комісія дійшла висновку про наявність підстав для внесення до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією на відрядження судді Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кононенко Тетяни Олександрівни до Київського районного суду міста Харкова для здійснення правосуддя.

Керуючись статтями 55, 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Порядком відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженим рішенням Вищої ради правосуддя від 24.04.2017 № 54/0/15-17, Вища кваліфікаційна комісія суддів України «шістьма» голосами «ЗА» та «двома» голосами «ПРОТИ»

вирішила:

Внести до Вищої ради правосуддя подання з рекомендацією про відрядження судді Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Кононенко Тетяни Олександрівни до Київського районного суду міста Харкова терміном на один рік.

Залишити без розгляду повідомлення Державної судової адміністрації України в частині питання про відрядження трьох суддів до Київського районного суду міста Харкова.

Головуючий                                                                        Руслан СИДОРОВИЧ «ЗА»

Члени Комісії:                                                                    Людмила ВОЛКОВА «ЗА»

                                                                                            Ярослав ДУХ «ЗА»

                                                                                            Роман КИДИСЮК «ЗА»

                                                                                            Олег КОЛІУШ «ЗА»

                                                                                            Олексій ОМЕЛЬЯН «ПРОТИ»

                                                                                            Роман САБОДАШ «ПРОТИ»

                                                                                            Сергій ЧУМАК «ЗА»