Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі:
головуючого – Андрія ПАСІЧНИКА,
членів Комісії: Михайла БОГОНОСА, Людмили ВОЛКОВОЇ, Віталія ГАЦЕЛЮКА, Ярослава ДУХА, Романа КИДИСЮКА, Надії КОБЕЦЬКОЇ, Олега КОЛІУША, Ігоря КУШНІРА, Володимира ЛУГАНСЬКОГО, Руслана МЕЛЬНИКА, Олексія ОМЕЛЬЯНА, Романа САБОДАША, Руслана СИДОРОВИЧА, Сергія ЧУМАКА (доповідач), Галини ШЕВЧУК,
розглянувши питання про затвердження Порядку обмеження загального доступу до інформації (матеріалів) на період дії воєнного стану в Україні відповідно до пункту 91 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,
встановила:
Відповідно до частини третьої статті 61, частини четвертої статті 62, частини сьомої статті 85 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) декларації родинних зв’язків, доброчесності судді (кандидата на посаду судді), суддівські досьє (досьє кандидата на посаду судді) є відкритими для загального доступу на офіційному вебсайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, що триває. Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9 запропоновано обмежити публічний (загальний) доступ до розділів офіційного вебсайту Комісії, в яких розміщено декларації родинних зв’язків та доброчесності судді (кандидата на посаду судді), суддівські досьє (досьє кандидатів на посаду судді).
В інтересах національної безпеки, безпеки громадян (суддів і кандидатів на посаду судді, членів їх сімей та близьких осіб) та з метою підтримання неупередженості правосуддя з дня введення воєнного стану в Україні обмежено загальний доступ до декларацій родинних зв’язків, доброчесності судді (кандидата на посаду судді), суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді).
04 червня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо уточнення процедур конкурсу на посаду судді та відрядження судді».
Пунктом 91 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону (у редакції після 04 червня 2025 року) установлено, що на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, обмежуються для загального доступу:
1) будь-яка інформація суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) особи, яка проходить військову службу, щодо такої служби;
2) будь-яка інформація суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді), декларації родинних зв’язків судді (кандидата на посаду судді) про членів сім’ї та близьких осіб, які:
- є військовослужбовцями;
- перебувають на території ведення активних бойових дій (для яких не визначено дати завершення бойових дій) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (для яких не визначено дати завершення тимчасової окупації), включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, з підстав, що не залежать від волі таких членів сім’ї або близьких осіб (полон, стан здоров’я тощо). Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
- належать до інших категорій осіб, зазначених у частинах сьомій – чотирнадцятій статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», декларації яких відповідно до пункту 2-11 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» не підлягають відображенню у відкритому доступі.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України обмежує доступ до інформації (матеріалів), передбачених цим пунктом, у разі надходження обґрунтованого письмового клопотання судді або кандидата на посаду судді.
Питання оприлюднення декларацій родинних зв’язків та доброчесності судді (кандидата на посаду судді) та суддівських досьє (досьє кандидата на посаду судді) є предметом регулювання Закону та не зумовлює необхідності внесення змін до локальних нормативно-правових актів щодо тимчасового порядку такого регулювання на період дії воєнного стану в Україні.
Заслухавши доповідача та обговоривши вказане питання, Комісія дійшла висновку про необхідність затвердження Порядку обмеження загального доступу до інформації (матеріалів) на період дії воєнного стану в Україні відповідно до пункту 91 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону з огляду на таке.
Насамперед Комісія зважає на те, що відповідно до статті 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Крім того, у статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція) встановлено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини особиста інформація належить до сфери приватного життя індивіда. Захист персональних даних має основоположне значення для реалізації особою свого права на повагу до приватного та сімейного життя, гарантованого статтею 8 Конвенції. Будь-яке втручання в права особи може бути виправданим за пунктом 2 статті 8 Конвенції, лише якщо воно здійснюється згідно із законом, переслідує одну або декілька законних цілей, наведених у цьому пункті, та є необхідним у демократичному суспільстві для досягнення будь-якої такої цілі (див. рішення у справі «Азер Ахмадов проти Азербайджану», заява № 3409/10, пункт 63 від 22 липня 2021 року).
Вираз «згідно із законом» у пункті 2 статті 8 Конвенції по суті зводиться до обов’язкової наявності в національному законодавстві правової підстави для здійснення такого втручання у права, гарантовані Конвенцією (див., серед інших джерел, рішення у справі «Пантелеєнко проти України», заява № 11901/02, пункт 49 від 29 червня 2006 року).
У розвиток зазначених положень Конституції України та Конвенції Закон України «Про судоустрій і статус суддів» визначає три рівні доступу до суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді), а саме: повний, безпосередній та доступ як до публічної інформації (частини сьома, восьма статті 85 Закону).
З метою забезпечення правової визначеності в нормативному регулюванні видів доступу та відповідно до частини шостої статті 85 Закону в пункті 1.9 розділу І Порядку формування і ведення суддівського досьє, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 15 листопада 2016 року № 150/зп-16 (зі змінами), встановлено, що повний доступ – доступ до інформації суддівського досьє, а також даних, на підставі яких її було включено, для перегляду без можливості їх зміни; безпосередній доступ – доступ до інформації суддівського досьє, а також даних, на підставі яких її було включено, з можливістю внесення до неї змін у межах повноважень відповідного органу (посадової особи) у встановленому Комісією порядку; загальний доступ – доступ до перегляду матеріалів суддівського досьє як публічної інформації, який здійснюється виключно через вебсайт Комісії.
З огляду на зазначене правовою підставою для затвердження Порядку обмеження загального доступу до інформації (матеріалів) на період дії воєнного стану в Україні є положення пункту 91 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
Чинне законодавство поділяє інформацію за порядком доступу до неї на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Отже, віднесення інформації до такої, щодо якої законом встановлено спеціальні чи особливі вимоги доступу, зокрема до інформації з обмеженим доступом на період дії воєнного стану, має визначатися залежно від її виду та встановленого порядку доступу до неї. Інформація, доступ до якої обмежено на період дії воєнного стану, не відображається у Порядку обмеження для загального доступу інформації (матеріалів) на період дії воєнного стану в Україні відповідно до пункту 91 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» як окремий перелік. Доступ до такої інформації здійснюється відповідно до приписів Закону.
У зв’язку з цим Комісія підтримує раніше сформовану нею позицію: законодавець сформулював легітимну мету Закону – здійснення трансформації системи судоустрою через добір (обрання на конкурсі) професійних і доброчесних суддів та оновлення суддівського корпусу відповідно до суспільних очікувань. Законодавець акцентував на тому, що завданням Закону є подолання корупційних ризиків під час формування суддівського корпусу та «очищення» судової системи від недоброчесних суддів. Функціонування судової влади, до складу суддівського корпусу якої входять або увійдуть судді, які не відповідають критеріям професійної етики та доброчесності, є таким, що не задовольняє очікувань суспільства та фактично ставить під загрозу інтереси національної безпеки, громадського порядку та захист прав і свобод людей (див. рішення від 04 грудня 2023 року № 36/ко-23, від 31 січня 2024 року № 36/ко-24, від 05 лютого 2024 року № 38/ко-24, від 19 лютого 2024 року № 58/ко-24, від 26 лютого 2024 року № 61/ко-24, від 22 травня 2024 року № 137/зп-24). Іншими словами, кваліфікаційне оцінювання, а також оприлюднення інформації про суддів і кандидатів на посаду судді є необхідним у демократичному суспільстві та відповідає нагальній суспільній потребі.
Суддя (кандидат на посаду судді) при реалізації повноважень щодо здійснення правосуддя (участі у процедурах суддівської кар’єри) має бути готовим до втручання у його право на приватність, зокрема до того, що певні відомості про нього стануть доступними суспільству.
Ураховуючи викладене, Комісія дійшла висновку про необхідність затвердити Порядок обмеження загального доступу до інформації (матеріалів) на період дії воєнного стану в Україні відповідно до пункту 91 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону та встановити суддям і кандидатам на посаду судді строки подання відповідного обґрунтованого письмового клопотання.
Керуючись статтями 61, 62, 85, 93, 98, 101, пунктом 91 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
1. Затвердити Порядок обмеження загального доступу до інформації (матеріалів) на період дії воєнного стану в Україні відповідно до пункту 91 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», що додається.
2. Визначити, що доступ до інформації суддівського досьє обмежується на підставі обґрунтованого письмового клопотання судді.
Строк приймання заяв про забезпечення судді загального доступу до матеріалів його суддівського досьє в електронній формі – до 15 жовтня 2025 року.
Строк приймання обґрунтованого письмового клопотання про обмеження доступу до інформації суддівського досьє – протягом 15 календарних днів з дати забезпечення судді загального доступу до матеріалів суддівського досьє в електронній формі.
3. Визначити, що доступ до інформації досьє кандидата на посаду судді обмежується на підставі обґрунтованого письмового клопотання кандидата на посаду судді, яке необхідно подати до 24 жовтня 2025 року.
4. Визначити, що доступ до інформації декларацій родинних зв’язків та доброчесності судді (кандидата на посаду судді) обмежується на підставі обґрунтованого письмового клопотання суб’єкта декларування, яке необхідно подати до 15 жовтня 2025 року.
5. Визначити, що загальний доступ до декларацій родинних зв’язків та доброчесності судді (кандидата на посаду судді) на офіційному вебсайті Комісії буде забезпечено з 17 листопада 2025 року.
6. Визначити, що загальний доступ до суддівських досьє (досьє кандидата на посаду судді) на офіційному вебсайті Комісії буде забезпечено згідно з окремим рішенням Комісії.
7. Визначені у цьому рішенні строки застосовуються у разі наявності відповідних обставин станом на 01 жовтня 2025 року.
Головуючий Андрій ПАСІЧНИК
Члени Комісії: Михайло БОГОНІС
Людмила ВОЛКОВА
Віталій ГАЦЕЛЮК
Ярослав ДУХ
Роман КИДИСЮК
Надія КОБЕЦЬКА
Олег КОЛІУШ
Ігор КУШНІР
Володимир ЛУГАНСЬКИЙ
Олексій ОМЕЛЬЯН
Руслан МЕЛЬНИК
Роман САБОДАШ
Руслан СИДОРОВИЧ
Сергій ЧУМАК
Галина ШЕВЧУК