X

Голова ВККСУ зустрівся з представниками Венеційської комісії

05.09.2023

4 вересня 2023 року Голова Комісії Роман Ігнатов зустрівся в режимі онлайн з представниками спільної делегації Європейської Комісії «За демократію через право» – Венеційської комісії та Директорату з прав людини та верховенства права (DG-I) Ради Європи.   

На заході також були присутні член ВККСУ Роман Сабодаш, Голова Ради суддів України Богдан Моніч, Голова Офісу Ради Європи Мачей Янчак, представники судової влади, міжнародні експерти та інші зацікавлені сторони.

Метою зустрічі було обговорення законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо запровадження додаткових процедур для зміцнення довіри до судової влади» (законопроєкт № 9454), який передбачає застосування поліграфа для суддів і кандидатів на посаду судді.  

Роман Ігнатов висловив позицію, що застосування такого інструменту є неприпустимим, його не можна використовувати при визначенні доброчесності судді і його здатності відправляти правосуддя. Голова Комісії зазначив думку експертів-поліграфологів – в силу певного психотипу людина, не маючи за собою провини, може хвилюватися перед процедурою, що призведе до помилкових результатів. Він висловив сумніви щодо того, як будуть використані та витлумачені отримані за поліграфом дані і навів приклад зі світової практики застосування психофізіологічного опитування як додаткового добровільного засобу відстеження поведінки у правоохоронних або силових органах. Проте, – зауважив Голова Комісії, – для судової гілки влади це становить загрозу незалежності суддів. Пан Ігнатов також застережив стосовно викладення змісту статті 591 щодо моніторингу роботи судів загалом, наголосивши на виключно індивідуальному, а не колективному характері юридичної відповідальності згідно із статтею 61 (2)  Конституції України.  

Член Комісії Роман Сабодаш відзначив, що впровадження таких заходів призведе до формування ординарних заходів перевірки суддів, не пов’язаних з дисциплінарною відповідальністю, і наголосив на необхідності застосування інших інструментів та відмовитись від використання поліграфу. Він підкреслив думку Громадської ради доброчесності, яка також не підтримує згаданий законопроєкт і має суттєві застереження з цього питання.

Нагадаємо, 4 серпня 2023 року Голова Вищої ради правосуддя звернувся до Венеційської комісії та  Генерального директорату з прав людини та верховенства права (DG-I) Ради Європи надати спільний висновок щодо законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо запровадження додаткових процедур для підвищення довіри суспільства до судової влади» (законопроєкт № 9454).

Проєкт указаного висновку буде представлено для ухвалення на 136-му пленарному засіданні Венеційської комісії 6 – 7 жовтня 2023 року.